Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Co jsou to dokovací stanice pro notebooky

Co jsou to dokovací stanice pro notebooky

Dokovací stanice pro notebooky jsou užitečným doplňkem pro každého, kdo často používá notebook. Umožňují snadné připojení notebooku k mnoha zařízením, jako jsou monitory, klávesnice, myši, tiskárny a další.

V tomto článku se seznámíme s tím, co jsou dokovací stanice, jak fungují, kdy se hodí a jak vybrat tu správnou.

Co je dokovací stanice?

Dokovací stanice je zařízení, které zajišťuje snadné připojení notebooku k mnoha periferním zařízením (externí monitory, klávesnice, myši, tiskárny, externí disky, reproduktory a jiné).

Zdroj: Pixabay

Díky ní může uživatel rychle přepínat mezi stolními a mobilními pracovními prostředími. Moderní dokovací stanice také často obsahují USB-C a Thunderbolt 3 porty, které umožňují rychlé přenosy dat a rychlé nabíjení zařízení. Tato technologie je stále více populární a nabízí pro uživatele vynikající výkon a flexibilitu.

Jaké výhody má dokovací stanice?

  • umožňuje snadné připojení elektronických zařízení k notebooku
  • zvyšuje produktivitu práce, umožňuje pracovat s více monitory a jinými zařízeními zároveň 
  • usnadňuje výměnu mezi různými zařízeními, notebook lze snadno odpojit a připojit jiný
  • šetří místem a redukuje se změť kabelů na pracovní ploše stolu
  • rozšiřuje konektivitu notebooku o další USB nebo HDMI porty
  • zajišťuje neustále nabitý počítač
  • vhodná pro domácí i kancelářské prostředí 

Jak funguje dokovací stanice?

Dokovací stanicenebo takétzv. replikátor portů – obsahuje mnoho portů, jako jsou USB porty, HDMI porty, Ethernet porty a další. Tyto porty jsou připojeny k notebooku pomocí jednoho kabelu, nebo dokovacího portu, který přenáší data a napájení mezi notebookem a dokovací stanicí. Replikátor portů díky tomu zajišťuje snadné připojení s mnoha dalšími zařízeními.

Zdroj: Eurotech.cz

Komu a kdy se hodí dokovací stanice?

Dokovací stanice jsou užitečné v mnoha situacích. Nejvíce jsou prospěšné uživatelům notebooků, kteří jej často přenášejí mezi více stanovišti. Notebook, ať už doma nebo v práci, snadno připojí do dokovací stanice, čímž odpadá nutnost připojování a opětovného odpojování množství kabelů.

Ocení je i lidé, kteří sice tolik necestují, ale využívají notebook jako hlavní počítač. Velké množství portů na dokovací stanici jim pohodlně umožní zapojit všechna externí zařízení.

Jak zapojit dokovací stanici?

Připojení dokovací stanice k notebooku je velmi jednoduché. Nejprve je třeba připojit kabel dokovací stanice do portu na notebooku, případně u staršího typu dokovacích stanic připojit notebook do dokovacího portu.

Následně je nutné připojit všechna periferní zařízení do portů na dokovací stanici. Po připojení všech zařízení zbývá jen připojit dokovací stanici k napájení.

Zdroj: Ximeg, CC BY-SA 3.0<https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via WikimediaCommons

Jak vybrat dokovací stanici?

Na trhu existuje mnoho různých typů dokovacích stanic, které se liší velikostí, funkcemi a kompatibilitou s různými zařízeními. Dokovací stanice lze jednoduše rozdělit do dvou typů – univerzální dokovací stanice od výrobců třetích stran a dokovací stanice stejné značky jako notebook.

U univerzálních dokovacích stanic je hlavní výhodou příznivá cena, ale zpravidla mívají omezenější funkčnost. V tomto případě je důležité zkontrolovat, zda je dokovací stanice skutečně kompatibilní s vaším notebookem.

Originální dokovací stanice od výrobce bývají zpravidla dražší, ale odpadají rizika spojená s omezením funkčnosti. Při jejich výběru je třeba dbát na to, aby odpovídaly napájecímu výkonu notebooku - např. Dell 130W/180W/240W.

Zároveň musí sedět způsob připojení (USB/dokovací port). Je třeba dodat, že originální dokovací stanice se zpravidla týkají pouze vyšších řad notebooků.

Ke každému zařízení se většinou vyrábí více typů dokovacích stanic lišících se počtem portů a jejich typy. Pokud používáte notebook na denní bázi jako hlavní počítač, oceníte spíše dokovací stanici s více porty, aby bylo možné připojit více periferních zařízení.

V případě, že s notebookem hodně cestujete, bude se vám hodit menší a lehčí dokovací stanice, kterou lze snadno přenášet.