Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Co znamená repasovaný


Repase

Repase je proces, při kterém dochází k rozebírání nějakého zařízení, přístroje, stroje apod. Po rozebrání následuje prohlídka, renovace a opětovné sestavení do provozuschopného stavu.

Repase se mnohdy provádí například v rámci ukončení zkušebního provozu, anebo u zařízení, které fyzicky dožívá. Repase se dá také pro lepší porozumění nazvat generální opravou, nebo například rekonstrukcí.

V rámci repase mohou být některé součásti nahrazeny novými, popřípadě očištěny, opraveny, natřeny, nebo jinak ošetřeny. Repasovaný produkt je levnější než produkt nový.

Které produkty se nejčastěji repasují?

Produktů, které se mohou repasovat, je velká spousta. Převážně se jedná o počítače, notebooky, tiskárny, monitory, nebo mobilní telefony. Repasovat se mohou ale také lanovky, výtahy, motory, nebo například baterie.

Co znamená repasovaný notebook

Repasovaným notebookem se rozumí použitý notebook, který byl převzatý od původního majitele, často z ukončeného leasingu. Specializovaný prodejce provede důkladnou kontrolu, zda všechny součásti správně fungují, v případě že narazí na vadu, provede výměnu dané součásti, uvede notebook zpět do provozuschopného stavu a notebook se znovu prodá za nižší cenu. Takové notebooky jsou v dobrém a plně funkční stavu. Repasované notebooky mají velkou řadu výhod.

 • nižší cena - notebooky mohou být až o 50% levnější
 • stejné funkce - repasované notebooky mají stejné funkce jako nová zařízení (operační systém, procesor, paměť, kapacita úložiště atd.)
 • životní prostředí - repasovaná zařízení jsou šetrnější k životnímu prostředí, koupí repasovaného notebooku pomáháte snižovat odpad a šetřit přírodní zdroje
 • garance kvality - notebooky jsou pečlivě testovány a opravovány tak, aby byly plně funkční, velká spousta prodejců nabízí záruku a technickou podporu
 • upgrade - většina repasovaných notebooků lze snadno upgradovat, lze upgradovat například RAM, nebo úložiště
 • záruka - standardně mají repasované notebooky záruku jeden rok

 Co znamená repasovaný iPhone

Repasovaný iPhone je použitý iPhone, který je renovovaný do původního stavu. Poškozené komponenty jsou nahrazeny novými a výsledkem je pak iPhone, který v důsledku vypadá jako nový. 

Může samozřejmě obsahovat nějaké lehké známky používání, které jsou ale většinou na první pohled neviditelné. Případně jsou známky používání specifikovány v popisu produktu. Takový produkt se vyplatí především pro zákazníky, kteří ocení kvalitu, ale nemohou si dovolit zaplatit nové zařízení. 

Výhody repasovaných iPhonů

 • cenová dostupnost - repasované iPhony jsou levnější a tedy i dostupnější pro širokou veřejnost
 • kvalitní zařízení - repasované mobilní telefony mají stejně kvalitní funkce jako nové modely
 • záruka - prodejci repasovaných iPhonů poskytují roční záruku


Nevýhody repasovaných iPhonů

 • běžné opotřebení - produkt může nést známky běžného užívání, které však nemá na správnou funkci vliv (drobné oděrky, škrábance)
 • životnost baterie - baterie u repasovaného iPhonu většinou není ve 100% formě, většina prodejců slibuje stav baterie nad 85%


Co znamená repasovaný monitor

Repasované monitory lze pořídit za výrazně nižší cenu. Všechny monitory ale prochází náročným testováním, které odhalí případné nedostatky a vady. Díky náročnému a preciznímu testování se tak vadné repasované monitory zpět do prodeje nedostanou.

Pro repasování vybírají výrobci většinou dražší a značkové monitory, u kterých má repase skutečný význam. Na repasované monitory se vztahuje ve většině případů roční záruka.Co znamená repasovaný počítač

Repasované počítače jsou počítače, které prochází náročnými procesy testování. Pokud se v rámci testu narazí vadu, prodejce tuto vadu odstraní výměnou dané součásti. Pokud kontrolní proces dopadne dobře, počítače jsou následně odborníky, nebo výrobci uvedeny do prodeje. V jakých případech se počítače nejčastěji repasují?

 • firemní počítače - ve většině případech se jedná o firemní počítače, které mají velké firmy na leasing a po skončení pronájmu je vrací zpět výrobci
 • nové počítače - jako repasované se někdy prodávají i nové počítače, které nebyly včas prodány, nebo byly dlouhodobě vystavovány v obchodech

Repasovaný počítač může mít některé komponenty vyměněny za nové (DVD mechanika, pevné disky, zdroje, větráky atd.). Na repasované počítače bývá poskytována záruka v délce 12 až 24 měsíců.

Na českém trhu existují firmy, které se na repasované počítače přímo specializují. Většinou se pak jedná o nabídku repasovaných počítačů od jedné značky. Kvalitní repasované počítače má např. značka DELL, HP, Lenovo a další.

Není důvod se obávat nákupu repasovaného produktu. Důležitá je především volba prodejce, který musí být ověřený a spolehlivý.