Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Historie značky Dell

Americká společnost Dell je zavedenou značkou ze světa výpočetní techniky. Proslula především jako výrobce počítačů a dalších souvisejících produktů a služeb. Které nejzajímavější milníky má ve své historii k dnešnímu dni za sebou?

U zrodu fenoménu stála láska k počítačům

Značku Dell založil Michael Dell v roce 1984 během svého studia na University of Texas at Austin PC's Limited.

Životní dráha dnes jednoho z nejbohatších mužů planety se přitom mohla ubírat zcela odlišným směrem. Na přání svých rodičů totiž studoval přípravný ročník medicíny. Namísto pohledu do útrob lidských bytostí však mladého Michaela Della o poznání více lákal pohled do „útrob“ počítačů.

To příliš všechny v bezprostředním okolí mladíka nepřekvapilo. Platil totiž za pravého počítačového „nadšence“. První počítač, který měl doma, byl Apple II. Dostal jej od svých rodičů k 15. narozeninám. Tři počítače si vezl i na vysokoškolskou kolej a rodiče se tak poněkud obávali, že je studium v ohrožení. Právem.

Postupné vylepšování vlastního stroje dovedlo podnikavého studenta k jednoduché myšlence: Nakoupit jednotlivé komponenty od různých výrobců a počítač postavit z nich. Ukázalo se, že se z obchodního hlediska jedná o nesmírně chytrý tah. Výsledná zařízení byla výkonná a dobře optimalizovaná s ohledem na požadavky svých uživatelů. Zároveň se na nich dalo úspěšně vydělat.

První počítače sestavované z komponent různých výrobců

Na počátku své historie se tak společnost Dell věnovala sestavování a následnému prodeji počítačů typu IBM PC kompatibilní. První počítač s vlastním designem přímo z dílny Dellu dostal název Turbo PC.

Prodával se za cca 800 dolarů a stal se doslova komerčním trhákem. Inovativní koncept přinesl kapitál tolik potřebný pro další rozvoj celé společnosti. Značce vygeneroval prodej varianty Turbo PC zisk ve výši 73 milionů dolarů. Dellu to umožnilo další expanzi do Irska v roce 1988.

Už v roce 1984 měl přitom Michael Dell obrat 6 milionů dolarů. Zakladatel sice nakonec vysokou školu kvůli podnikání skutečně nedokončil, nicméně zřejmě toho vzhledem k nebývalému úspěchu své firmy nikdy příliš litovat nemusel.

Důležitým milníkem v historii společnosti se pak stal i rok 1996, který otevřel cestu k tomu, aby si Dell díky online prodeji svých zařízení dokázal podmanit globální trh. Dnes se jedná o jednu z největších technologických korporací na světě.

Dell znovu v rukou svého zakladatele

V roce 2013 se navíc Michael Dell rozhodl k nebývalému kroku: Investiční fond Silver Lake využil k tomu, aby firmu mohl převzít do svého vlastnictví. A to v okamžiku, kdy plných 25 let strávila jako veřejně obchodovatelná společnost.

Kompletně odkoupil akcie a z burzy značku stáhl. Tím ji vymanil z tlaku akcionářů. Jak se sám Michael Dell vyjádřil, nyní má značka opět svobodu, co se týče dlouhodobých plánů. Soustředí se nyní především na byznys s IT infrastrukturou a službami.

Počítače však tvoří stále podstatnou část jejího portfolia. Do něj v současné době náležejí kromě serverů a úložišť i stolní počítače, notebooky nebo počítače s dotykovou obrazovkou. Dell svými výrobky pokrývá potřeby běžných domácích uživatelů i zájemců o profesionální pracovní stanice.

V naší nabídce repasované výpočetní techniky zn. Dell najdete: