Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Historie značky HP

HP, plným názvem Hewlett-Packard Development Company, L.P., je známým výrobcem elektroniky. Co všechno má značka ve svém sortimentu a jaká byla její cesta napříč historií?

Zakladatelé Silicon Valley z garáže

Společnost HP byla založena již v roce 1939. Založili ji dva absolventi Stanfordovy univerzity – Bill Hewlett a David Packard. Po nich dostala nově vzniklá značka i svůj název – Hewlett-Packard, později zkráceno jednoduše na HP.

Oba muži byli nesmírně podnikaví, šlo o inženýry, absolventy elektrotechniky. Ostatně není bez zajímavosti, že prestižní Stanfordova univerzita „vychovala“ více úspěšných lidí, mimo jiné například i zakladatele Googlu Larryho Page a Sergeje Brina.

Zároveň se oba muži přátelili, logicky je tedy napadlo spojit síly a založit si po předchozí úspěšné spolupráci první vlastní podnikání. Šlo doslova o firmu v garáži, Tu totiž vlastnila rodina Packardových v městečku Palo Alto.

Nadějní podnikatelé si tu pořídili dílnu na výrobu elektrotechnických součástek. Symbolicky je tak značka vnímána i jakožto zakladatel dnes slavného Silicon Valley.

První výrobky a první počítač

Historicky prvním výrobkem, který od značky Hewlett-Packard vzešel, byl audio oscilátor 200A, který byl určen pro testování zvukových zařízení.

Nějakou dobu se společnost HP věnovala produkci zboží určeného pro zemědělství i hospodářství. Na trh proto dodávala voltmetry, kalkulačky, dále pak zařízení pro bowlingové dráhy nebo automatická splachovadla.

Malá firma se rychle začala zásadním způsobem rozrůstat. Jednoduchá elektrická zařízení v pozdějších dekádách vystřídala složitější technologie, firma se doslova po hlavě vrhla do vývoje počítačů a tiskáren.

První počítač se u značky HP objevil poměrně pozdě, až v roce 1966. Model dostal označení 2116A a na dnešní dobu se vyznačoval skutečně úsměvnými parametry v podobě 4 kB paměti, která se dala rozšířit až na 32 kB. Cena ovšem šplhala až k 50 000 dolarů.

První počítal sloužil jakožto kontrolní jednotku měřících systémů. Některé zdroje také uvádějí, že v roce 1968 značka vyprodukovala vůbec první osobní počítač na světě.

Současnost značky HP

V současnosti patří HP mezi přední softwarové společnosti. Momentálně se jedná o jednoho z největších producentů tiskáren, PC, ale také notebooků, serveru či síťového vybavení. Zejména v prodejích osobních počítačů je značka dlouhodobě dominantní, mezi lety 2007 a 2012 patřila dokonce k absolutním jedničkám.

Ani HP se ovšem napříč historií samozřejmě bezvýhradně nedaří vše, na co sáhne. Od roku 2011 tak například oficiálně ukončila výrobu mobilních zařízení. V té době na trh v tomto segmentu s nebývalou razancí vstoupil konkurenční Apple. Ve svém prohlášení zástupci značky uvedli, že se HP hodlá prioritně soustředit zejména na poskytování softwaru a služeb.

A mimochodem onu garáž, která stála u zrodu dnešní legendy, vlastní firma jakožto upomínku na své kořeny dodnes.

V naší nabídce repasované výpočetní techniky zn. HP najdete: