Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Hraní počítačových her odbourává stres

 

Zdroj obrázku článku - pixabay 

Hraní her je jedním z těch zábavných způsobů, jak si odpočinout od reality a života vůbec. Může však hraní videoher skutečně zmírnit stres? Odpověď není tak jednoznačná. Některé studie totiž zjistily, že videohry stres snižují, zatímco jiné mohou stres vyvolávat.

Vliv hraní počítačových her na lidskou psychiku

Hry, které lidem umožňují spojit se s dalšími lidmi a společně pracovat na společném cíli nebo soutěžit v přátelském prostředí, mají mnoho výhod pro socializaci.

Takovým příkladem je třeba hra Fortnite. Ta hráčům totiž umožňuje na moment utéct z reality, a tak pomoci se psychicky odpoutat od toho, co se děje kolem vás.

A to má obrovskou výhodu zejména pro děti. Pro ně je totiž mnohdy těžké sednout si před počítač, zapnout kameru a konverzovat. A právě hraní her je v tomto nápomocný.

Pokud se totiž děti soustředí na hru, už nevnímají stres z mluvení na kameru. Vezměme si například hru Minecraft. Ta napomáhá kreativitě, čímž jde strach z mluvení na kameru zcela stranou.

Zdroj: Pixabay

Pomáhají i násilné videohry snížit stres?

Přestože některé výzkumy ukazují, že při některých násilných videohrách dochází k nárůstu adrenalinu, ten se rychle vrací do výchozího stavu asi pět minut poté, co hráč přestane hrát.

Spousta hráčů navíc uvádí vyšší hodnocení pozitivních emocí po hraní násilné videohry, jako je MortalKombat, ve srovnání s logickou hrou Tetris.

Jak je to ale možné? Adrenalinové hry vytvářejí stresující prostředí, které se některým hráčům líbí. Ale jsou tu i takoví hráči, kteří při hraní těchto videoher zažívají spíše více negativních než pozitivních emocí. Začnou se u nich objevovat pocity, jako je frustrace a stud.

Jak mohou videohry snížit stres?

Počítačové hry nabízejí únik z reality

Ponoření se do hry může být nápomocné při odvedení pozornosti od skutečných problémů a nežádoucích myšlenek, které vám způsobují stres. Hraní her může být tak únikem do jiného světa, psychickým odpoutáním, které může snížit stres.

Počítačové hry posilují odolnost vůči stresu

Počítačové hry se silným sociálním prvkem, zejména hry pro více hráčů, které vyžadují spolupráci, hráčům umožní vytvořit si smysluplné vazby. Mít podpůrnou síť vám může dodat sílu a pomoci vám budovat odolnost vůči stresu.

Počítačové hry jsou zábavné

Většina videoher je zábavná a poutavá. Hraní her způsobuje uvolňování dopaminu známého jako hormon štěstí, který hráčům navodí dobrý pocit a pomůže zvládnout stres každodenního života.

Zdroj: Pixabay

Motivace a odměna

Mnohé počítačové hry představují výzvu. Po dokončení úrovní či poražení bosse hráče čekají odměny. Tím člověk nabudepocitu úspěchu, což má příznivé účinky na zmírnění stresu.

Rozvíjení dovedností

Počítačové hry mohou zlepšit schopnosti řešení problémů a logické uvažování. To lze využít k řešení problémů a překonávání překážek v každodenním životě. A to může pomoci zmírnit a zvládnout stresové situace.

Počítačové hry jsou tvůrčím prostředkem

Hraní počítačových her může být nápomocné pro sebevyjádření a kreativitu, což může pomoci zmírnit stres. Videohry, jako je výše zmiňovaný Minecraft, vám umožňují myslet nestandardně a být ve hře tak troch bohem.

Proč si pořídit herní počítač?

Můžete hrát lepší verze svých oblíbených her

Už od dob, kdy se hry hrají na počítačích, vytvářejí nadšenci modifikace, aby je vylepšili. Od lepších a nových kostýmů a high-tech brnění až po aktualizovanou grafiku. Díky modům se tak můžete znovu zamilovat do starších her, zatímco ty nové budou ještě zajímavější. Navíc jsou často zdarma!

Herní počítač není jen pro hraní her

Stejné vlastnosti, díky kterým je počítač skvělý pro hraní her, jako je výkon a rychlost, z něj dělají také ideální počítač pro každodenní použití. Pokud se například věnujete úpravám fotografií nebo pracujete s tabulkami v Excelu, i v tomto ohledu je herní počítač nápomocný.

Zdroj: Wikipedie

Služba Steam

Steam je online služba pro hraní počítačových her se 125 miliony uživatelů po celém světě. Za touto službou stojí společnost Valve, vývojář kultovních her, jako je HalfLife. Po instalaci do počítače si můžete stahovat a kupovat hry, které jsou uložené ve vaší vlastní online knihovně.

Nový versus repasovaný herní počítač

Pokud se rozhodnete pro nákup herního počítače, nemusíte si nutně pořizovat nový. Stejný, a v některých případech, lepší účel splní totiž i repasovaný počítač.

Repasované počítače na hraní, pocházejí z  nejvyšších modelových řad značkových výrobců Dell, HP a Lenovo. Díky tomu se mohou pochlubit samostatnými grafickými kartami, dostatečně velikou pamětí RAM a výkonným procesorem.

Krom toho lze za sníženou cenu koupit opravdu kvalitní základ. A navíc pořízením repasovaného počítače šetříte přírodu!