Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Jak zrychlit počítač?

Jako každý spotřebič, i počítače potřebují pravidelnou údržbu. Pokud se o svůj stroj staráte nejen, že tím zvýšíte jeho životnost, ale můžete tím maximalizovat jeho celkovou výkonnost.

Počítače, stejně jako například automobily jsou typem produktu, který vlastní v současnosti téměř každý, ale málokdo ho umí skutečně používat. Takový stroj je následně náchylný vůči různým poškozením, ke kterým může zbrklým zacházením snadno dojít. Jedním z prvních symptomů bývá právě snížená komputační rychlost.

Úklid

Představte si, jak by vypadala vaše domácnost, kdybyste se ze dne na den rozhodli přestat uklízet. Ráj na zemi by to pravděpodobně nebyl. I počítač, potřebuje obdobnou údržbu. Pro zvýšení výkonnosti bude vašim prvním krokem tak pořádně uklidit.

Prostudujte své složky a zjistěte, zda všechny soubory, které se na vašem disku aktuálně nacházejí skutečně potřebujete a eliminujte ty, které za potřebí nejsou. To stejné platí pro programy.

Každý hráč videoher by vám s úsměvem řekl, že kdyby si nechal nainstalovány všechny videohry, co má k dispozici, tak by zatížením systému nezapnul ani kalkulačku.

Jakmile máte odinstalované nepotřebné soubory a programy, zkontrolujte, které další běží na pozadí bez vašeho vědomí pomocí Správce úloh (CTRL + ALT + DELETE a následně zvolte Správce úloh). Nepotřebné programy ukončete.

Stejným způsobem můžete naložit i s programy, které se automaticky zapínají po nastartování vašeho počítače, jako je například Skype, či Teams. V nastavení těchto konkrétních programů tuto funkci vypněte.

V neposlední řadě je důležité pravidelně eliminovat mezisoubory, jako jsou cookies a historie. K dispozici je řada programů, jako například CCleaner, které vám tento proces usnadní.

Nezvaný host

Je možné, že za zpomalením výkonu vašeho počítače stojí malware. Jako červ v jablku se takový zhoubný software zahlodá do vašeho systému a začne ho požírat zevnitř.

Některé viry fungují jako rakovina, která se šíří vaším systémem a vytváří neustále nové kopie sebe sama, čímž zahlcuje paměť a zpomaluje celkový výkon.

Abyste se tomuto nepříteli vyhnuli, je důležité provádět pravidelné kontroly, a to minimálně pomocí Windows Defender.

Mějte však na paměti, že toto je první hradba, kterou se hackeři učí překonat a pokud na své jednotce uchováváte citlivá data, či se jedná o firemní počítač je naprosto zásadní investovat i do antiviru ze třetí strany.

Vždy však kupujte pouze od ověřených výrobců a rozhodně si nestahujte antiviry, které proklamují, že jsou „zdarma“. Zdarma bude pouze virus, který si s nimi stáhnete. Malware ohrožuje nejvíce zastaralé systémy, které nebyly updatovány.

Pravidelné updatování vašeho systému je tak velmi důležité (přes Nastavení zvolte Dostupné aktualizace a zkontrolujte, zda nejsou nějaké k dispozici).

Co dělat, když nic z toho nestačí?

Údržba na straně softwaru není tím jediným, co váš počítač potřebuje. Zejména  stolní počítače potřebují alespoň jednou za půl roku manuálně pročistit pomocí stlačeného vzduchu a vatičky.

Pokud si nemůžete dovolit snížit nároky na svůj počítač skrz používané programy a množství uložených souborů, stojí za zváženou investovat do rozšíření RAM či rychlejšího pevného disku.

Podobné zásahy do hardwaru je však ošemetné dělat sám. I pokud se vám to povede bez sebemenšího zaškobrtnutí riskujete, že až se v budoucnosti vyskytne v počítači závada způsobená výrobcem, nebudete mít možnost uplatnění záruky kvůli neodbornému zásahu.

Pokud tedy žádný z updatů nezabral a chcete zlepšit svůj stroj po stránce hardwaru, nechte si veškeré podobné zákroky provést u prodejce, abyste si zbytečně nepřivodily vrásky na čele.