Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo




Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Dotykový notebook ano nebo ne?

Dotykové notebooky představují další stupeň ve vývoji přenosných počítačů. O co se vlastně jedná? A hodí se dotykový notebook i pro vás?

Co je to dotykový notebook

Dotykový notebook k ovládání potřebuje pouze vlastní displej. Chová se tak podobně jako třeba váš mobilní telefon a nemusíte k němu mít připojenou klávesnici.

Přesto však dotykové notebooky vlastní klávesnici mají. Jedná se tak o dvě zařízení v jednom, notebook zároveň plní funkci tabletu. Klávesnici proto můžete jednak díky speciální konstrukci pantů, která je pevná a dá se otáčet v úhlu 360°, úplně překlopit anebo otevřít notebook jen částečně a praktickým způsobem si jej před sebe postavit pro sledování filmů a prezentací. Případně ji úplně oddělíte.

Jinak se též taková provedení nazývá konvertibilní notebooky. Zpravidla se jedná o menší verze s úhlopříčkou maximálně 14 palců. Seženete ale i alternativy ve větších velikostech, a to až 17 palců. Ty bývají navrženy pro grafiky, vývojáře, kreativce a hráče.

V některých případech tak může mít dotykový notebook standardní konstrukci s klávesnicí a současně dotykovým displejem. To bývá právě případ větších velikostí od úhlopříčky 15,6 palce.

Co se týče technologií dotykového displeje, setkat se můžete s rezistivní nebo kapacitní verzí. Rezistivní displeje reagují na libovolný dotyk, ať už prstem, nehtem či jiným předmětem. Displeje kapacitní vygenerují odezvu pouze na dotek prstu.

Jaké výhody a nevýhody má dotykový notebook

Pakliže budeme brát v potaz klasickou konstrukci dotykových notebooků, lze říci, že jsou obecně malé a lehké. To je praktické například pro cestování. Ale oceníte to i tehdy, jste-li například zvyklí si svůj laptop brát do postele.

Jedná se o univerzální nástroje, které jsou dobře použitelné pro práci i multimediální obsah. Někteří lidé si navíc dokupují ke svému počítači i dotykové pero pro kreslení nebo psaní poznámek. Klávesnici a myš si můžete dokoupit rovněž, v produktivitě tak, jak jste zvyklí, by vás váš dotykový notebook proto omezovat neměl.

Oproti tabletům nabídnou dotykové notebooky výhody ve větší úhlopříčce a také v tom, že stále disponují klávesnicí. Zmíněné řešení s klávesnicí pevně integrovanou u displeje je však spíše okrajové, běžnější jsou konvertibilní modely.

K nevýhodám patří hlavně to, že dotyková vrstva vytváří na povrchu displeje větší lesk. Mimo to bývají dotykové notebooky ve srovnání s elektronikou obdobných parametrů také dražší. Stejně tak musíte počítat se vznikem různých otisků. A také s tím, že se u nich rychleji vybíjí baterie.

Podle čeho vybrat dotykový notebook

Dotykové notebooky se z hlediska požadovaných parametrů nijak výrazněji neliší od svých standardních „soukmenovců“. Především tak i v tomto případě záleží na:

  • velikosti a hmotnosti
  • kvalitě displeje
  • velikosti RAM
  • použitém procesoru
  • kapacitě disku
  • výdrži baterie

 

Velikost a hmotnost

Velikost souvisí s hmotností. Klasické notebooky určené pro spíše stacionární využití na psacím stole mohou mít úhlopříčku 15,6 palce. Obrazovky s úhlopříčkou 12,5 až 13,3 palce se „vejdou“ do 1,5 kg a jsou praktické i na každodenní přenášení.

Kvalita displeje

Kvalita displeje se odvíjí od použitého panelu a rozlišení. Vždy se tak v současné době vyplatí si především pořídit IPS panel s rozlišením Full HD.

Velikost RAM

Z hlediska použité RAM počítejte pro pohodlnou práci v současné době s minimálně 8 nebo 16 GB, pro náročné úkoly pak až 32 GB.

Použitý procesor

Co se týče použitého procesoru, je vhodné si volit alespoň variantu se čtyřmi jádry. Což znamená procesory Intel Core i5 nebo i7.

Kapacita disku

Adekvátně tichý, rychlý a spolehlivý chod disku vám jednoznačně nabídne pouze SSD úložiště. Běžný uživatel by si měl v současných poměrech vystačit s diskem o kapacitě nejvýše 2 TB.

Výdrž baterie

Obecně lze říci, že průměrně velký čtrnáctipalcový notebook zvládne na baterii v dnešní době kolem 13 hodin provozu.

V čem spočívají výhody repasovaného dotykového notebooku

Jak už bylo řečeno, zásadním problémem dotykových notebooků je stále hlavně pořizovací cena, která je vyšší než v případě těch klasických. Nicméně uživatel má možnost i v tomto segmentu ušetřit. A to prostřednictvím nákupu tzv. repasu.

Repasované notebooky představují segment krátkodobě používaných přístrojů, které se následně dostávají do rukou specializované firmy. Ta je vyčistí a servisuje, případně vymění případné vadné komponenty.

Tím získáme zcela funkční notebook za znatelně nižší cenu. Ta bývá nižší o řádově dokonce desítky procent. Ve srovnání s kusem zcela novým může nést repasovaný notebook známky mírného opotřebení, které však nemají vliv na primární funkčnost.

Navíc lze říci, že nákupem repasované elektroniky napomáháte k tomu, zachovat v celém segmentu prodeje výpočetní techniky také udržitelnost. Vaším nákupem dáváte šanci stroji, který by jinak už mohl skončit jako elektroodpad. Nákupem repasů proto přispíváte také k ekologickému chování.