Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo




Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Jak vyčistit notebook

Svůj notebook byste měli pravidelně čistit. Proč je to důležité a jak to snadno zvládnout v domácích podmínkách?

Proč notebook čistit po stránce software

Vyčistit počítač je nutné v první řadě od zbytečných programů, které nepoužíváme, případně jsme si je stáhli, aniž bychom si toho dokonce byli vědomi.

Počítač se vlivem přeplněného pevného disku může zpomalovat a ztrácet svůj výkon. V krajním případě může vaše zařízení dokonce být z bezpečnostního hlediska přímo ohroženo přítomností malwaru.

Softwarové čištění notebookuvám nejen ušetří čas a nervy při práci s ním, ale uchrání vás i před nutností reinstalace, která v případě, že nemáte k dispozici pečlivě vytvořenou zálohu, bude znamenat, že přijdete o svá data. 

Jak vyčistit notebook softwarově – návod

Nejprve je nutné se podívat do nastavení Windows – instalace a odinstalace programů, které programy máme nainstalovány a odinstalovat ty, které jsou nepotřebné.

Jestliže nám to nestačí, budeme na pomoc muset povolat externí software. Programů, které nám pomohou optimalizovat PC, existuje celá řada. Ke stálicím patří v tuzemském zejména CCleaner, dobrou službu však udělá i řada dalších, jako AdvancedSystemCare nebo GlaryUtilities.

Co se týče virů, veškeré nežádoucí dění umí odhalit například nástroj SpybotSearch&Destroy. Hodit se vám bude i kvalitní antivir, dobře použitelný je například známý Avast. Z placených alternativ můžeme doporučit například ESET.

Proč vyčistit hardware notebooku

Hardwarové čištění notebooku je dalším typickým problémem mnoha majitelů těchto přenosných zařízení.

Obvykle se k němu musíte uchýlit v momentě, kdy je váš notebook nadměrně hlučný. Pokud se už dokonce vypíná, upozorňuje to na nejčastější problém, kterým je zanesené chlazení notebooku. To se nevyplatí podcenit, neřešený problém může v krajním případě vést až k poškození základní desky.

Druhým kritickým místem bývá klávesnice, kam zapadává prach, vlasy i mnoho jiných nečistot. Ve velké míře na ní pochopitelně ulpívá i mastnota z rukou.

Jak jednoduše vyčistit notebook

Notebook nemusíme rozebírat, pokud si na to netroufáme, případně nechceme nést počítač do servisu. Riziku ulámání plastových zámků uvnitř notebooku se ostatně nevyhnou ani profesionálové. Do jisté míry se toto nebezpečí dá snížit nahřátím, pod jehož vlivem plasty změknou.

Vyčistit notebook lze i bez snahy dostat se do jeho vnitřku. K vyfoukání ventilátoru nám může pomoci stlačený vzduch ve spreji, případně vysavač. Použít se dá i malý kompresor.

Stlačený vzduch vám pomůže i při nedestruktivním čištění klávesnice, případně sáhněte opět po vysavači. Na klávesnici se hodí i speciální čisticí hmota, která vypadá jako dětská plastelína. Možné je také ji otřít isopropylalkoholem, který vám pomůže odstranit mastnotu. Isopropylalkohol se rychle odpařuje a nehrozí, že vám uvnitř notebooku zůstane vlhkost.

Při použití vysavače je nutné dát si pozor na vznik statické elektřiny, která vám může váš počítač i definitivně zničit. Zejména laická veřejnost by s opatrností měla dbát i na to, ať si omylem nevyluxuje například hmatníky z klávesnice. 

Zásadní je prevence

Přítomnosti prachu se ve svém notebooku pochopitelně jen těžko vyhnete. Nicméně řada uživatelů si k zanesení notebooku přispívá sama.

U notebooku je vhodné zásadně nejíst a nepít. Nejen, že se tím vyhnete nutnosti jej později náročným způsobem čistit od nejrůznějších drobečků, ale eliminujete tím výrazněji i riziko, že si počítač polijete tekutinou.

Nezapomeňte ani na očistu notebooku zvnějšku

Nečistoty viditelné pouhým okem sice nemají vliv přímo na funkci notebooku, ale jeho použití kvůli nim není příliš komfortní. Šasi i displej stačí otřít. Vyberte si hadřík z mikrovlákna nebo kosmetický tampon, který nepouští vlákna.

K očistě vám pomůže obyčejná voda, nejlépe destilovaná. Na displej je možné použít i nejrůznější čističe ve spreji. Výhodou profesionálních přípravků je i jejich antistatický efekt. Značnou nevýhodou však vysoké ceny.