Jak na zpracování videa po dovolené
Vracíte se z báječně prožitého víkendu či z několikadenní dovolené a ve svém mobilním telefonu máte nespočet videí, které byste rádi upravili, a dosáhli tak vyšší kvality? Nebudete potřebovat služby profesionálních střihačů ani předražený software.
Na následujících řádkách vám představíme několik programů na editaci videí i vhodný hardware, se kterým vám práce půjde hladce jako po másle.
5 tipů na video editory
1. HitFilms Express (https://fxhome.com/product/hitfilm)
Pokud nejste úplně zběhlí ve stříhání a editaci videa, může vám HitFilms připadat ze začátku poněkud náročnější. Za složitější přehlednost škály nástrojů může i skutečnost, že program používají i profesionální filmoví střihači. V případě, že chcete ve stříhání videí pokračovat a nejedná se o pouhou jednorázovou záležitost, vyplatí se věnovat programu HitFilms dostatek času, neboť se jedná o jeden z nejlepších bezplatných editorů typu „vše v jednom“. Naleznete zde nejen animační nástroje, umožňující ladné přechody mezi zvukem a obrazovou stopou, ale také skvělé 3D efekty či převod videa do 4K rozlišení.
Zdroj: fxhome.com
2. Lightworks (https://lwks.com/)
Editor Lightworks disponuje jednoduchým a intuitivním rozhraním, tudíž není složitý na naučení. Pro úplné nováčky je zde k dispozici sada podrobných návodů, což z Lightworks činí jeden z nejpřístupnějších a nejsnazších softwarů pro úpravu videa. Jeho bezproblémová přístupnost se odrazila i na skutečnosti, že jej mohou plně využít i uživatelé operačního systému Linux. Free verze je dostupná po dobu 30 dní, poté je potřeba pořídit si tzv. Pro verzi za cca 520 Kč.
3. Imovie (https://www.apple.com/imovie/)
Pro uživatele operačního systému macOS zde máme tip v podobě bezplatného video editoru, iMovie. Stejně jako celá řada dalších nativních aplikací od společnosti Apple, je i iMovie nekomplikované a pro přesun souborů z disku na pracovní stanici používá jednoduché rozhraní. Je vhodný nejen pro nenáročné tvůrce na platformu YouTube, ale také pro ty, kteří chtějí své video upravit rychle a bez větších zkušeností. Software je neustále aktualizován, tudíž se jeho uživatelé stále mohou těšit z nových funkcí a vylepšení.
4. VideoPad (https://www.nchsoftware.com/videopad/index.html)
Dalším video editorem vhodný pro úplné nováčky je zcela bezplatný programVideoPad, umožňující uživatelům vytvářet vysoce kvalitní videa. Naleznete zde nejrůznějších jednoduché a snadno použitelné funkce, z nichž jmenujme například 3D editaci videa či knihovnu zvukových efektů. Videa můžete upravovat pomocí překryvů a přechodů, stejně tak úpravou barev. Nevýhodou je absence pokročilejších funkcí.
Zdroj: nchsoftware.com
5. DaVinciResolve (https://www.instaluj.cz/davinci-resolve#)
Jak již název napovídá, jedná se o editor umožňující profesionální střih až do rozlišení 8K, korekci barev, vizuální efekty či postprodukci zvuku. I z toho důvodu je program DaVinci využíván profesionálními střihači filmů, televizních pořadů, popřípadě reklam. DaVinci umožňuje úpravu videa v offline i online režimu a jeho vysoce výkonný engine, na němž je založen, šetři čas při jednotlivých úpravách i samotném střihu. Zvládá i formáty náročné na výkon, jako jsou H.264 či RAW. Cena programu se pohybuje ve vyšších částkách. Za PRO verzi zaplatíte v přepočtu 6 tisíc korun.
Na jaké parametry se zaměřit při výběru vhodného stolního počítače či notebooku?
Pokud se chcete editaci videí a jejich následné postprodukci věnovat častěji a stát se opravdovým profesionálem, nejspíše se poohlížíte po vhodném stolním počítači, popřípadě notebooku.
Je vhodné zaměřit se na výkonnost procesoru (CPU) a velikost operační paměti (RAM). Důležitým parametrem při výběru je rovněž grafická karta (GPU), neboť bude muset reagovat na intenzivní výpočetní potřeby většiny editorů, převážně při samotném střihu videa. Výhodou je bezesporu i přítomnost SSD disku s minimální kapacitou 500 GB.
Jaká je nejlepší specifikace notebooku pro editaci videí?
V případě, že vás ani vysoké požadavky neodradily od koupě snadno přenositelného notebooku, vhodným kandidátem ke koupi by mohl být výkonný Lenovo Thinkpad P50, jenž disponuje čtyřjádrovým procesorem z řady Intel Core i7, grafickou kartou NVIDIA Quadro M2000M a 512 GB SSD diskem.
Byl vytvořen pro uživatele profesionálních střihačských aplikací, kteří jistě ocení výkon a rychlost při zápisu dat. Méně nároční uživatelé by mohli ocenit model Dell Precision 3520 s procesorem z řady Intel Core i5, jehož výkonnost podtrhuje až 32 GB operační paměť typu DDR4. Samozřejmostí je i dostačující grafická karta Quadro M620 a 256 GB SSD disk.
Jaká je nejlepší specifikace stolního počítače pro editaci videí?
Pokud chcete videa upravovat raději na stolním počítači, musíte disponovat vhodným hardwarem i softwarem. Výkonným strojem stvořeným pro plnění náročných operací je model HP Z840 dvěma osmijádrovými procesory řady Intel Xeon a až 64 GB operační paměť typu DDR4.
Samozřejmostí je i 512GB SSD disk a dnes nepříliš častá mechanika typu DVD-RW. Pro umožnění lepšího zobrazení se bude hodit monitor s rozlišením Full HD (1080p) či Ultra HD (4K).