Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo




Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Jak propojit notebook s TV nebo LCD monitorem

Propojení notebooku s vaší televizí se vám bude hodit v okamžiku, kdy si chcete pustit film, případně rozšířit pracovní plochu svého PC. Jak propojit notebook s televizí i monitorem různými způsoby?

Připojení přes HDMI a další typy konektorů

Co se týče technické stránky věci, budete na propojení notebooku s TV potřebovat v první řadě HDMI kabel. Stejný postup pak platí pro propojení notebooku s monitorem.

Tento konektor lze dnes považovat za standard pro připojení televize k libovolnému zdroji multimediálního obsahu. K rozšíření konektorů došlo okolo roku 2000. HDMI kabel neboli High-Definition Multi-media Interface slouží pro nekomprimovaný přenos audio a video signálu.

Po připojení HDMI stačí víceméně jednoduše nastavit vstup televize a výstup notebooku a nemusíte již nic dalšího dělat k tomu, abyste zapojené zařízení mohli používat.

Starší technologií, která slouží k obdobnému účelu, je analogový VGA konektor. Video je však schopen přenášet ve znatelně nižší kvalitě a zcela postrádá možnost přenosu zvuku. Proto se s ním již tak často nesetkáte.

Další možnost, jak připojit monitor k notebooku, zastupuje i DVI rozhraní. To zvládne přenášet analogový i digitální signál. Podporováno je rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů při 60 Hz. Jde ale o starší technologii, která už je na ústupu ve srovnání s moderním HDMI.

Jak na připojení přes wifi pomocí Miracastu

Pokud máte k dispozici televizor kompatibilní s technologií Miracast, můžete pro připojení využít i bezdrátovou technologii, to znamená wifi.

Miracast je jedním z prvních standardů, který se pro přenos obrazu začal používat. Tato technologie podporuje 1080p Full HD a 5. 1 prostorový zvuk. S Miracastem je možné streamovat obsah nejen z počítače, ale i z chytrého telefonu.

Miracast nezůstal ojedinělý, záhy ho následoval i Chromecast, což je obdobná technologie využívající možnost tzv. zrcadlení obrazu od společnost Google. Ten je také dnes v praxi rozšířenější a využívanější. Rozdíl tkví nicméně v tom, že Chromecast opět vyžaduje propojení HDMI kabelem.

Jak na propojení televize a notebooku přes funkci Miracast

Na televizoru je nejprve potřeba funkci Miracast aktivovat. Tato technologie je již podporována v počítačích s operačním systémem Window 8 a Windows 10. Měli byste tak být schopni notebook s televizí snadno spárovat.

Televize by měla tedy být pro ostatní zařízení nejprve viditelná. Poté je potřeba připojit televizor k vašemu počítači.

To realizujete na operačním systému Windows 10 následovně:

  • Přejděte do nabídky Start a zvolte si Nastavení.
  • Poté zvolte položku Zařízení.
  • V ní vyberte následně volbu Zařízení Bluetooth a jiná.
  • Klepněte na možnost Přidat Bluetooth zařízení nebo jiné.
  • Klikněte na Bezdrátový displej nebo dok.

Jestliže se vám podařilo funkci na televizi aktivovat správně, měli byste televizor nyní vidět v nabídce dostupných zařízení. Pokud na něj kliknete, začne se přenášet obraz.

Jak na připojení televize a notebooku přes funkci Chromecast

Zatímco u Miracastu je nutností bezdrátová síť, technologie Chromecast naopak vyžaduje propojení HDMI konektorem. Chromecast je malé zařízení, které ve třetí generaci svým tvarem připomíná puk. Podporuje vysoké 4K rozlišení i HDR.

Tato funkce se využívá zejména tehdy, pokud si obyčejnou televizi chcete proměnit v chytrou. Výhodou je i značná uživatelská přívětivost, používat Chromecast zvládne i běžný uživatel. Nejprve je však nutné připojení nastavit.

Počítač a zařízení Chromecast je nutné připojit na stejnou wifi síť. K tomu, abyste dokázali využívat technologii zrcadlení také ve vašem notebooku, budete potřebovat nainstalovaný prohlížeč Google Chrome a doplněk Videostream, jehož prostřednictvím je možno obraz odesílat na Chromecast.